link do wywiadu:

https://www.oknonet.pl/okna/uslugi/news,25369.html

Skąd pomysł na tak… niecodzienny biznes?
Można powiedzieć, że najpierw był „biznes”, a dopiero później pomysł na niego. Przez wiele lat mój partner Michał pracował w wiodących firmach alpinistycznych w Warszawie. Traktował to zajęcie jako pracę dodatkową, jednak z czasem odkrył, że to właśnie praca na wysokości i adrenalina z nią związana są jego pasją – czymś, czym chce się zajmować w przyszłości. Ja z kolei pracowałam w marketingu – nie mogliśmy więc wymyślić nic innego, jak tylko połączyć nasze siły i założyć firmę. Tak powstała firma Extraline – usługi wysokościowe.
Od razu udało się zarabiać na tym biznesie?
Na szczęście, dzięki temu, że nazwisko Michała było już rozpoznawalne w branży, a on sam bardzo ceniony, nie zaczynaliśmy od zera. Mieliśmy już pewną „bazę” Klientów, którzy chętnie korzystali i nadal korzystają z usług naszej firmy. Z kolei ja, jako marketingowiec, od początku postawiłam na tworzenie dobrego wizerunku naszej marki. Przechodziliśmy przez różne brandingi, strony internetowe, oferty, formy reklam, nawiązywanie współpracy etc. Po 3 latach wiem, że to wszystko miało sens i wpłynęło na „dojrzałość” naszej firmy i chyba też nas samych. Niewiele jest kobiet w Warszawie czy nawet w Polsce prowadzących taki biznes – myślę, że ta kobieca cząstka sprawiła, że od początku bardzo dobrze porozumiewamy się z naszymi klientami i partnerami biznesowymi.
Co jeszcze zadecydowało o powodzeniu przedsięwzięcia?
Przede wszystkim pracowitość i umiejętność doboru odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. To w ludziach i w zgranym zespole jest moc. Jeśli nie boją się nowych wyzwań, są sprytni, doświadczeni oraz chętni do pracy to jest to gwarancja sukcesu.
Jakie dokładnie usługi świadczycie?
W naszej ofercie znajduje się cała gama usług wysokościowych – m.in. mycie elewacji, przeszkleń, montaż kolców przeciw ptakom, malowanie dachów etc. Od zeszłego roku oferta powiększyła się o renowację okien – polerowanie szyb, usuwanie rys z szyb. Współpracujemy z prekursorem w tej branży, który przywraca stan nawet bardzo zniszczonego szkła do stanu sprzed zniszczenia. Wyróżnia nas to, że usługę szlifowania jesteśmy w stanie wykonać również na wysokości. Dzięki nam zaoszczędza się czas i pieniądze związane z kosztowną wymianą całego okna, często uszkadzanego podczas samej budowy.
Kto najczęściej korzysta z takich usług?
Oferta skierowana jest zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Głównymi Klientami są spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości, deweloperzy oraz firmy budowlane – głównie w kontekście naprawy szyb okiennych, uszkodzonych w czasie budowy obiektu.
Jak minął Wam zeszły rok?
To był bardzo dobry rok. Dzięki rozwinięciu nowej gałęzi polerowania szyb nasza firma przestała działać już tylko sezonowo. Wypracowaliśmy nowy branding, nawiązaliśmy stałe współprace z dużymi firmami budowlanymi, otworzyliśmy się na całą Polskę.
 
Jakie macie plany na przyszłość?
Dalej się rozwijać i budować stałe relacje biznesowe. Będziemy mocno wchodzić w usuwanie rys z szyb oraz nowy dział montażu ścianek działowych. Chcemy, aby firma Extraline świadczyła kompleksowe usługi związane z oszkleniem. Dodatkowo moi pracownicy kończą różne kursy – m.in Iratę, która pozwoli nam na wykonywanie zleceń także poza granicami Polski.
Czy prowadzenie typowego męskiego biznesu przez kobietę jest trudne?
Nie trudne, a raczej wymagające. Ciągle jeszcze pokutują stereotypy związane z kobietą w męskim biznesie, ale z tego, co obserwuję, ta granica coraz bardziej się zaciera. Liczy się podejście i zarządzanie firmą, a jak to mówię „dobre relacje biznesowe zawiązuje się bez względu na płeć”. A jeśli w firmie jest coś… powiedzmy… nietypowego, tym bardziej staje się ona rozpoznawalna. Bardzo chętnie widziałabym kobietę-alpinistkę przemysłową w mojej firmie. Ja niestety zarządzam tylko z poziomu ziemi 🙂

 

 

usuwanie rys z szyb, polerowanie okien, usługi wysokościowe, mycie elewacji warszawa